Vážení občané,

současný vývoj epidemie COVID 19 vyžaduje uplatnění principu předběžné opatrnosti i při provozu stomatologických ordinací. Prosíme Vás proto o zvážení návštěvy zubního lékaře. Pokud se necítíte zcela zdrávi, nechoďte do zubní ordinace a omluvte se telefonicky. Máte-li akutní problém, kontaktujte telefonicky svého zubního lékaře a domluvte s ním nejvhodnější termín či způsob ošetření. Pokud máte pozitivní test na COVID 19 nebo jste v karanténě, je Vaší povinností o tom telefonicky upozornit lékaře před zubním ošetřením.

V České republice není dostatek doporučených prostředků osobní ochrany - typicky respirátorů s účinností alespoň 95%. Proto se může stát, že v akutních případech zubní lékař provede jen vyšetření a potřebou péči bez nástrojů vyvíjejících aerosol (typicky „vrtačky“). Může to znamenat někdy extrakci zubu místo pokusu o jeho záchranu, ale nelze na zdraví či dokonce životě ohrozit ani pacienty ani zdravotníky.

Děkujeme za Váš odpovědný přístup a ohleduplné chování.

MUDr. Jana Sádovská
předsedkyně Oblastní stomatologické komory Benešov (sdružující lékaře ORP Vlašim, Benešov a Votice)