Betlém ve Vracovicích

Vážení a milí spoluobčané,
dovolte mi představit Vám betlém, který se nachází ve středu obce Vracovice.

O Vánocích roku 2019 jsme si spolu s kamarádkou Magdou Svobodovou řekly, že oproti jiným obcím nemáme ve Vracovicích žádný velký vánoční strom. Napadla nás smělá myšlenka, že bychom vytvořily novou tradici, místa společného setkávání u rozsvěcení vánočního stromečku. Daly jsme si předsevzetí tento plán v následujícím roce 2020 zrealizovat. V tuto chvíli jsme ani jedna z nás netušily, do jakých rozměrů se tato nenápadná myšlenka rozvine.

K Vánocům přeci patří neodmyslitelně i betlém. Rozhodly jsme se vyrobit postavy i zvířata ze sena a když betlém tak v životní velikosti. Jako zlatý hřeb, mělo být velké setkání obyvatel. První adventní neděli, bychom si zpříjemnili dobrým jídlem, k pití bychom si dali něco na zahřátí a sladkou tečkou by byla ochutnávka vánočního cukroví. Adventní čas a sváteční atmosféru tvoří bezpochyby i příjemná hudba, kterou by pro nás připravila skupina Petronel (Petr Tulach a Markéta Tulachová) a na basu by zahrál Aleš Suchomel. Bohužel díky situaci nouzového stavu se adventní slavnost nemohla uskutečnit.

A jak to všechno začalo?
Oslovili jsme místního truhláře Petra Uhlíře, zda by nám s výrobou betlému pomohl. Naším přáním bylo, aby nás přenesl do atmosféry narození Ježíška a postavil skromnou chýši ze smrkového dřeva. Petr byl z nápadu nadšený. Na výrobě betlému, který obnášel kácení stromů, dovoz dřeva z lesa, odkornění, natírání a následné sestavení se podíleli Petr Uhlíř, Petr Javorský, Radek Fialka, Majda Svobodová, Jarda Sedláček, Veronika a Martin Benkovský. Výroba trvala 52 hodin.

Několik fotografií z realizace betlému najdete ve fotogalerii.

Tímto bych chtěla všem moc poděkovat za výbornou spolupráci.

Veronika Benkovská, starostka