Co to tam zase kutí?“ říkají si obyvatelé Vracovic pokaždé, když procházejí kolem nízkého stavení patřící zdejšímu sedlákovi Františku Holečkovi. Nepříliš hovorný rolník platí za podivína. Namísto vysedávání v hospodě raději tráví čas vynalézáním všemožných zařízení, zlepšováků a udělátek. Za války má na půdě dokonce schovanou první barevnou televizi!
Číst dál: Český Tesla: Geniální sedlák experimentoval s televizí ve vsi bez elektřiny
Historické mapy obce Vracovice naleznete na následujících odkazech.
http://archivnimapy.cuzk.cz/cio/data/main/cio_query_01.html?mapno_cm=c8783-1
http://www.oldmapsonline.org/map/cuzk/c8783-1-005
První světová válka (dříve nazývaná Velká válka) byla pro české země co do počtu nasazených mužů největším válečným konfliktem v historii. Nikdy předtím ani potom nebylo odvedeno a nepřišlo o život tak velké množství českých vojáků. Počet mobilizovaných je odhadován na 1,5 milionu a kolem 200 000 přišlo během válečného konfliktu o život. Ve Vracovicích postupně narukovalo 63 vojáků, z nichž 15 padlo a 7 zemřelo na následky zranění.
Povinností každé obce je vést svou kroniku. Zápisy v těchto knihách jsou důležitým pramenem a svědectvím o minulosti každé obce. Kromě kroniky obce mají Vracovice i kroniku školní a sboru dobrovolných hasičů.
Obecní kronika byla založena v roce 1923. Prvním kronikářem se stal Antonín Brázda, správce školy ve Vracovicích. Během nacistické okupace musela být uložena u Okresního úřadu ve Vlašimi, jelikož se v jejím psaní nesmělo pokračovat. Po skončení druhé světové války se Antonín Brázda odstěhoval. Dalším kronikářem se stal Jan Nepraš.
Strana 1 z 2